RadioNewsLetter - Wydanie 275

Numer wysłany 2006-04-25

Drodzy czytelnicy, W tym tygodniu tematem otwierającym są rozważania na temat "oralności we współczesnych mediach" na przykładzie Radiostacji i Radia Maryja. Autorką jest Marta Subko z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Usłyszeliśmy Martę podczas konferencji "Polskie media dziś i jutro" zorganizowaną przez UMK w Toruniu. Nam się bardzo spodobał i temat i wykładowczyni. Podajemy wersje skróconą, ale nie tak krótką do jakiej Was przyzwyczailiśmy. Przed nami jednak długi week-end i będzie trochę więcej czasu na czytanie. Gorąco zapraszam i serdecznie pozdrawiam alina

Fenomen Radiostacji i Radia Maryja z perspektywy słowa, jako narzędzia społecznego oddziaływania

Radio Maryja i Radiostacja? 'Katolicki Głos w Twoim domu' i 'Muza Nowej Generacji'? 'Rodzina Radia Maryja' i 'Ekipa Radiostacji'? Dwie stacje radiowe, dwa odmienne poglądy na świat, dwie różne grupy docelowe - wydawałoby się - dwa odrębne światy radiowe. Język, jako jedyne narzędzie, dzięki któremu radio konstytuuje się i dociera do słuchaczy jest kluczem do odszyfrowania najważniejszych tajników sztuki radiowej. Może wystarczy więc uważnie wsłuchać się w to - co, kiedy i jak - mówi się na radiowej antenie, by dojść do zupełnie nowych wniosków?

Wizytówka: Adam Czerwiński - RMF FM

Dyrektor muzyczny RMF FM od 2004 roku.

- pierwszy raz na antenie - 1991 - Radio Alex Zakopane - półgodzinne audycje o Nowym Targu (skąd pochodzę) - trwało to jakiś miesiąc (raz na tydzień)
- zgłosiłem się do naboru realizatorów w RMF FM w 1993 i zostałem... korespondentem lokalnym z Nowego Targu - przygoda trwała parę miesięcy - byłem już na studiach i mieszkałem w Krakowie, z rodzinnym miastem miałem już niewielki kontakt.
- 1994 - pierwsze doświadczenia realizatorskie w studenckim radiu Politechniki Krakowskiej.
- 1995-1996 - Radio Akademickie Kraków - realizator i DJ.
- od stycznia 1997 - ponownie w RMF FM (dzięki Marcinowi Wronie i Edwardowi Miszczakowi) - dziennikarz muzyczny, dziennikarz filmowy, DJ (programy nocne, a także weekendowe poranki z Maćkiem Wójcikiem), a także realizator i wydawca programów (m.in. Poza zasięgiem i Świat na żółto i na niebiesko).
- od maja 2001 pełniący obowiązki dyrektora muzycznego

Świat według njusrumu...

Luźna dygresja na początek, przecież nie zawsze trzeba zaczynać z wysokiego 'p'. 'P' jak... jak wiadomo co. Otóż zdarzyło mi się, jak każdemu z nas, zostawić w domu komórkę i wyjść do pracy na tyle późno, że zawracanie po telefon równałoby się spóźnienie. Jadę więc przed siebie i widzę jak ta nasza współczesna kulka u nogi, świeżo doładowana, leży sobie spokojnie na stole. Szlag by ją trafił. Parkuję samochód w ślepej uliczce, prostopadłej do Rozbrat, zaraz za biurem SLD. Mam przed sobą kwadrans zdecydowango spaceru.