RadioNewsLetter - Wydanie 599

Numer wysłany 2013-11-14

Drodzy czytelnicy, Jak niedziela jest w poniedziałek to trudniej jest się pozbierać. Ale bardzo się starałam i postawiłam redakcje na nogi. Taka mała motywacja po dłuższym weekendzie jest zawsze mile widziana i ... potrzebna:) Oto rezultaty naszej pracy. serdecznie pozdrawiam i zapraszam do lektury alina

Wizytówka: Piotr Jaworski - Radio Złote Przeboje

DJ, prezenter, trochę dziennikarz – w razie potrzeby i dla przyjemności 🙂

Na mojej pierwszej legitymacji dziennikarskiej srebrnymi literami napisano: Komitet ds. Radia i Telewizji. To był 1990 rok, ubiegły wiek… 11 pierwszych lat w Radiu Gdańsk. Dużo niesamowitej frajdy z roboty – wtedy jeszcze nikt w Polsce nie słyszał o formatach i nikt nie mówił, że w radiu „wszystko już było”. Nawet najbardziej szalone pomysły dało się zrealizować. Loty balonem i szybowcem, sporty ekstremalne, koncerty na żywo, naprawdę dłuuugie wywiady. Nawet nocne programy miały swój urok. A potem trzeba się było nauczyć, że czas to pieniądz – od 2001 roku przez ponad 10 lat w RMF FM.

Maruda

Maruda zapewne marudnie, bo o 11 listopada. Nie jest to ulubione jej święto, zresztą. Późno ustanowione, będące od początku naznaczone sporami politycznymi, do tego w Europie przesłonięte obchodami zakończenia I wojny światowej. Wojny zajmującej w narracji historycznej zachodniej Europy miejsce o wiele ważniejsze z oczywistych, historycznych powodów niż II. Maruda wolałaby zdecydowanie 3 maja w roli naszego święta narodowego. Ale jest jak jest.

Walk on the Wild Side (Pamięci Lou Reeda)

Lou Reeda widziałem na scenie tylko raz. Był rok 1989, upadek muru berlińskiego, schyłek komunizmu, początek nowej ery w dziejach demoludów. Lou przyjechał do Waszyngtonu razem z basistą Robem Wassermanem promować nowy krążek "New York". Mała, kameralna salka Warner Theatre nieopodal Białego Domu, miejsce w którym występowali między innymi Frank Zappa i Miles Davis. Dotarłem tam na rowerze, przezornie zostawiając samochód, żeby nie było problemów z powrotem do domu w stanie wskazującym na spożycie.

Krótko o singlach: Lois Lane – The Morning Patrol

W lipcu 1989 roku siostry Klemann czyli Lois Lane zadebiutowały na Liście Przebojów Trójki z piosenką ‘It’s the First Time. To było coś. Grupa z Holandii, zupełnie nieznana uplasowała się na najbardziej popularnej radiowej liście przebojów… w odległym kraju. Manager Lois Lane zapytał mnie wtedy, jak to z Markiem zrobiliśmy. Według niego, nie do pomyślenia było to, że utwór odniósł sukces ‘without any promotions’. Well, well...