RadioNewsLetter - Wydanie 688

Numer wysłany 2016-02-18

Drodzy czytelnicy, W naszej redakcji są dwie telefoniczne możliwości: ambona lub konfesjonał. Zwykle dzwoniący wybierają konfesjonał. Pewnie myślicie, że wypiłam za dużo wina i język mi się plącze. Absolutnie nie. Dodam jeszcze, tak dla pełności obrazu, że większym powodzeniem cieszy się konfesjonał. I gdyby ten konfesjonał mógł mówić... to by dopiero były opowieści. Laijków byłoby co niemiara:)) serdecznie pozdrawiam alina

Wizytówka: Tomasz Żąda - Trójka

Dziennikarz muzyczny
Jak prawie każdy radiowiec na początki swojej drogi przewinąłem się przez radio studenckie (Radio Riviera w Warszawie) oraz Rozgłośnię Harcerską.
W 1987 roku rozpocząłem stałą współpracę z Programem Czwartym Polskiego Radia. Po reformie rtv w 1991 roku rozpocząłem pracę w Trójce. Trafiłem do Magazynu Brum, który specjalizował się w tym, co zawsze było mi bliskie, czyli nowej polskiej muzyce.

Prawie jak w kinie...

W tych dniach mija 40 rocznica premiery Taksówkarza Martina Scorsese. Ten niezwykły obraz trafił na amerykańskie ekrany 8 lutego 1976 roku. Nie mogłabym o tym nie wspomnieć bo w dorobku Scorsese to mój absolutny numer jeden. Taxi Driver to arcydzieło pod każdym względem. Pierwszy amerykański film zrealizowany bez sztucznego doświetlania. Autor zdjęć Michael Chapman wyszedł z ekipą na ulice Nowego Jorku i filmował ‘samo życie’. Nigdy wcześniej nie osiągnięto w kinie amerykańskim takiego autentyzmu. Ogromną rolę w budowaniu klimatu tego obrazu odegrała muzyka Bernarda Herrmanna. Ścieżka dźwiękowa, która od lat plasuje się w ścisłej czołówce moich ukochanych soundtracków wszech czasów.