RadioNewsLetter - Wydanie 963

Numer wysłany 2023-09-07
Drodzy czytelnicy,

Jest we mnie coś, co mi utrudnia akceptacje koncepcji „sztucznej inteligencji” w radiu. Może dlatego, że wydaje mi się, że „sztuczne” i „radio” nie łączą się ze sobą?

Wiem, że te dni już dawno minęły, ale nadal uważam, że najlepsze radio tworzy „człowiek” rozmawiający ze „mną” – właśnie teraz. Oczywiście wymagana jest „inteligencja” - ale bez pasji i emocji ta „inteligencja” będzie po prostu sztuczna… a sztuczny nie brzmi dobrze w radiu.

Ale może to tylko ja mam takie przemyślenia i obawy. A skoro dookoła, gdzie się człowiek nie obróci mówi się o sztucznej inteligencji to my także o tym w RNL.

W tym tygodniu Tadeusz Żórawski dzieli się swoimi poglądami o AI, które można wykorzystać po komercyjnej stronie radia, twierdząc przy okazji, że ‘sztuczna inteligencja może być źródłem inspiracji’. Też Szymon Stellmaszyk opowiada o sztucznej inteligencji w Konkursie Piosenki Eurowizji. A w następnym RNL będzie jeszcze więcej o sztucznej inteligencji.

Pozwolą Państwo, że wrócę do moich „sztucznych inspiracji” i wypiję kolejny łyk czerwonego wina.

Zapraszam do lektury i serdecznie pozdrawiam

Cesco

Nowy sezon

Wrzesień to początek roku eurowizyjnego. Odtąd istnieje bowiem możliwość pojawienia się potencjalnych propozycji konkursowych, choć niektórzy nadawcy zastrzegają sobie późniejszy termin premier. Nie jest więc wykluczone, że kolejny zwycięski utwór już powstał, gdyż w wielu telewizjach nabory już się rozpoczęły. Tymczasem TVP wymienia szefostwo rozrywki, a EBU zastanawia się jak ująć w przepisach treści generowane przez sztuczną inteligencję.