RadioNewsLetter - Wydanie 555

Numer wysłany 2012-10-18

Drodzy czytelnicy, Podróże kształcą i każdy z nas o tym wie. Tym razem Tomasz Dykiert (RCS Polska) dzieli się z nami swoimi obserwacjami nadawczymi ze Stanów, a Tomasz Bazan z Radia Opole był w Kielcach na konferencji o radiowych technologiach informatycznych, gdzie jednym z tematów były perspektywy DAB+ w Polsce. Dwa różne światy? Bardzo.. różne, ale przecież o tym też wiemy:) zapraszam do lektury i serdecznie pozdrawiam alina

Z polnej drogi na autostradę, czyli DAB+ a sprawa polska

Usłyszałem o radiu cyfrowym kilka lat temu, chociaż technologia dystrybucji programu w ten sposób powstała w laboratoriach w latach 80. Pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne. Apetyt rósł. Większa liczba potencjalnych, dostępnych stacji, a w nowych standardach DAB+ również imponująca ilość dodatkowych danych, które mogą być dodane do słowa i muzyki. Pomacałem nawet mały, kuchenny odbiornik DAB (to było w 2007, w jednym z angielskich marketów RTV).

I ty zostaniesz noblistą

Amerykański prestiżowy magazyn medyczny “New York Journal of Medicine” twierdzi, że w krajach, w których zjada się najwięcej czekolady, rodzi się największa liczba noblistów na milion mieszkańców. Autorem pracy “Chocolate Consumption, Cognitive Function, and Nobel Laureates” jest doktor Franz Messerli, który wnikliwie zbadał powiązania czekolady z Nagrodami Nobla i ma niezbite dowody na to, że mleczna albo czarna gorzka wpływają dodatnio na pracę mózgu i pomagają zostać laureatem.

"Była dla mnie punktem odniesienia"

"Trwała między nami przedziwna, niekontrolowana wymiana. Rodzaj nieświadomego dialogu. Przeplot. Przyjaciele, z którymi rozchodziły się moje ścieżki, stawali się bliskimi towarzyszami Anki. Chłopak, z którym się spotykałem, kumplował się z nią w czasach, kiedy prowadziła zajęcia teatralne w Łodzi. Zupełnie jakbyśmy nieustannie chodzili po własnych śladach, od któregoś momentu niespecjalnie umiejąc sobie towarzyszyć" - Anię Laszuk wspomina Jakub Janiszewski.